2014.03.21.
00:44

Írta: B.Zs...

Gladiátorok buzogánnyal?

Mai szemmel a római kori gladiátorok olyan jelentéssel bírhatnak, amik nem feltétlenül helytállóak. Tekintettbe véve azt, hogy mindenki általában az amerikai film - név szerint Gladiátor: Ridley Scott rendezésével – veszi ki a gladiátorok lényegét és ezen antik cirkuszi látványosság főbb elemeit. Pedig a legkorhűbb rekonstrukciót a régészek által feltárt ókori tárgyak őrzik még ma is. Hiszen az edényektől kezdve a falfirkáig mindenhol találkozhatunk gladiátorutalásokkal. Innen tudhatjuk például hogyan zajlott egy ilyen esemény, vagy, hogy milyen kardot, páncélt viseltek.

Személy szerint én gladiátorokkal nyílván nem találkozhattam, ahogy mások sem. Ám vannak hagyományőrző csapatok, akik bemutatják ezt az érdekes és szélsőséges harc típust és annak rejtélyeit. Természetesen nem „életre-halálra” menő csatákban, de sok képzés és gyakorlás segítségével nagyon látványos műsorokban szórakoztatják a közönséget. 

Általában csak annyit szoktak tudni az emberek, hogy hadifoglyok és elítéltek harcoltak. A Gladiátor című filmben ennyit is láthatunk. Ám voltak nők, is akiket amazonoknak hívtak, valamint önként vállalkozók akiket pedig auctoratusnak hívtak. A gladiátorokat pedig nem csak úgy beküldték harcolgatni, hanem külön iskoláik, és mestereik voltak. Ezt a részt a filmben nagyon jól mutatták be.

Tehát ha ezeket sorban vesszük a gladiátorok lényegesen máshogy nézhettek, ki mint ahogy ezt a Gladiátor film bemutatja az egyes jeleneteiben. Illetve harcolásuk is komoly körülmények között folyt, a rákészülés úgy működhetett, mint manapság egy komolyabb sportolóknál, és bírók felügyelők is jelen voltak. Maradjunk annyibban, hogy popcorn mellé jól mutat ez a film, de tényeket keveset tudd mutatni. Most merülhetnek fel azok a kérdések, hogy honnan is tudhatjuk ezeket a tényeket, hogy például egy Murmillo mivel harcolt? 

(Gladiátor harcmodorok: Murmillo, Thraex, Securtor, Provocator....stb)

 A fent felsoroltakat nyílván nem hasra csapásszerűen vannak. Ugyanis a régészek ezeket bizonyos leletekből következtették. Mint például a Magyarországon talált lelettek. Miken találtak "nyomokat?":

-Edényeken, és más használati tárgyakon.

-Valamint dísztárgyakon, mozaikokon.

-Sőt falfirkákon és domborműveken is.

Ugyanúgy mint manapság régen is voltak olyanok akik kedvencüket a falakon örökítették meg.

A harcok végén a császár eldönti a gladiátor sorsát, a le illetve felfele mutató újával. Milyen izgalmas nem igaz? Pedig igazából nem is ez döntött. Az élet szimbóluma nem a felfelé mutató hüvelykújj hanem az ökölbe szoritott viszintesen mutató kéz volt. Ez jelentette hogy a kardot ellehet tenni a hüveléybe. Míg a halál jele a lefelé mutatott tenyér a "pengére" utalva. A címből adodó buzogányt a végén megjegyezném hogy csak a középkorban használták....de ez már lényegtelen. Nem is térnék ki jobban a fegyver típusokra végszóként:

Tehát a Gladiátor film helytálló-e? Nem. 

Élvezhető látványos film?...Végülis igen. :D

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://rozsdasgargalizalas.blog.hu/api/trackback/id/tr415867013

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása